Palenisko w przestrzeni ogrodu

Nowoczesne ogniska ogrodowe

Jeżeli nie mamy w pobliżu materiałów łatwopalnych, sąsiada w odległości czterech metrów, płodów rolnych, które z dymem poszły by raz dwa, czy lasu bliżej, niż 100 m, to jest duża szansa na to byśmy mogli rozważyć zaprojektowanie na Państwa działce palenisko ogrodowe. 🙂

Coraz więcej zainteresowania wzbudzają nowoczesne „ogniska mobilne”Dają nam możliwość wygospodarowania w części ogrodu miejsce klimatyczne, które zachęca do spędzania czasu razem.

Większa część z nas kojarzy ognisko z kiełbaskami na patyku i (jak mamy szczęście) z kimś, kto umie zagrać na gitarze i dodatkowo zmobilizować innych do śpiewania. 😉

Współczesne rozwiązania w projektowaniu paleniska nie wykluczają powyższej formy użytkowania, ale ją uzupełniają o możliwość zastosowania rozwiązań, które np. wyeliminują dym, który wchodzi do oczu, czy przesiąka nasze ubrania.
Mowa o ogrodowym bio kominku, które spełnia rolę ogrzewacza zewnętrznego, a działa na biopaliwo.

Jakie wyróżniamy rodzaje palenisk?

  • Metalowe cechuje je niska cena i stosunkowo małą waga. Jeżeli nie jest to stal nierdzewna, możemy spodziewać się wykwitu rdzy w szybkim tempie.
  • Żeliwne są wytrzymałe, nie rdzewieją, jeżeli jest produkt dobrej jakości będzie on wówczas odpowiednio wyważony i stabilny. Zarówno w pierwszym, jak i tym rozwiązaniu można dodatkowo skorzystać z funkcji rusztu grillowego.
  • Kamienne są bardziej tradycyjną formą paleniska, kamienie stanowią obrzeże miejsca, w którym palimy drewno czy brykiet. W tym przykładzie od początku decydujemy się na jego umiejscowienie i pozostaje ono stałe.
  • Bio kominek skupia swoją uwagę na funkcji dekoracyjnej i grzewczej.
Powyższe rozwiązania mogą mieć kształty kanciaste, obłe, ale znajdą się i takie rozwiązania, które będą w swojej formie, prawie że dziełem sztuki. Jeżeli decydujecie się Państwo na prostą formę, proszę pamiętajcie, że palenisko jest właściwie gotowym wkładem w aranżowaną przestrzeń.
I tu moja rola, aby pomysł zachęcał do tego stopnia by stało się to jedno z ulubionych miejsc w ogrodzie. Często powtarzam, że funkcjonalność projektu przede wszystkim, nie znajdujemy się w takiej strefie klimatycznej, która daje możliwość wyłożenia w miejscu paleniska mnóstwa poduszek, świec, czy innych materiałowych lampionów i ich pozostawienie tam na stałe. No tak, fajnie by było… www.pinterest.com, www.instagram.com jest pełen takich propozycji, ale musimy trzeźwo patrzeć na możliwości miejsca, w którym projektujemy. 😉 Gdy widzę dekoracyjną poduszkę na ogrodowych meblach na zewnątrz myślę, gdzie ją schować, gdy zapowiadają w prognozie pogody deszcz. Piękna materiałowa lampa tarasowa, rewelacja, ale jak ona będzie wyglądać po dwóch sezonach. Drewniany taras, cudownie. To jeden z moich szczególnie ulubionych wnętrzarskich materiałów, jednak czy wciąż będziecie mieć dobre myśli o mnie za 5 lat, pokrywając bejcą drewno, które na początku wyglądało tak żywo i pięknie, a teraz, jakby ściemniało. 🙂

To już nasza robota, aby efekt był fajny, jednak trzeba podjąć kilka świadomych decyzji wspólnie i mniej emocjonalnie, by objęta projektem przestrzeń cieszyła na lata.

Zapraszam do współpracy.

Wyślij komentarz