Permakultura ogrodowa

PERMAKULTURA OGRODOWA

CZY WARTO ZAPRASZAĆ JĄ DO SWOJEGO OGRODU ?

Permakultura jest życiem w zgodzie z naturą polegające na pobieraniu inspiracji z zasad, które w niej funkcjonują. Podobnie jak to przebiega w ekosystemach naturalnych.

Przykładowo ziemia pod drzewami, jest na zimę okrywana warstwą liści spadającą z nich, przyczynia się to do zabezpieczenia gleby przez wysuszeniem, przemarzaniem, a w konsekwencji staje się nawozem i siedliskiem dla mnóstwa mikroorganizmów.  

To jeden z przykładów, który możemy odwzorować w naszym ogrodzie, stosując naturalne ściółki na uprawowych i kwiatowych rabatach.

Podstawowymi wytycznymi dla ogrodów permakulturowych to:

  • Dbaj o ziemię,

  • Dbaj o ludzi,

  • Bierz tylko swój sprawiedliwy udział, oddając nadwyżki.

Gdy w projektowaniu upraw ogrodów uda się spełnić choćby parę punktów cechujących permakulturę już możemy zaobserwować, że natura potrafi odwdzięczyć się zdrowymi i smacznymi plonami. My natomiast wpływamy na zmianę myślenia w nas i otoczeniu w zakresie opieki nad ogrodem. Bo uprawa w cale nie musi pochłaniać nam wiele czasu i być pracochłonna. 

 


PODWYŻSZANE GRZĄDKU W UPRAWIE

Przyjmuje się, że najlepszym sposobem przygotowania grządki jest ten, który:

+ zapewnia uzyskanie oczekiwanych plonów przy jednoczesnym najmniejszym możliwym nakładzie pracy,

+ jak najmniejszej ingerencji w środowisko, a jednocześnie na przestrzeni lat umożliwi nam utrzymanie żyzności gleby.

Doświadczenie pokazało mi, że taki sposób uprawy warzyw, jest przydatny, gdy w rodzinie są małe dzieci, czy zwierzęta. Nie narażamy wówczas plonów na celowe bądź przypadkowe zniszczenia 😉

W przypadku problemów zdrowotnych postawy chronimy nasz kręgosłup przez niepotrzebnym forsowaniem.

Jeżeli chodzi o aspekt wizualny, warzywnik z wyniesionymi rabatami daje możliwość stworzenia uporządkowanej i nowoczesnej przestrzeni.

Dla osób, które stronią od tego typu rozwiązań z uwagi na dokładanie sobie pracy przy corocznej impregnacji drewna, dobieramy grządki np. aluminiowe, proszkowo malowane.

WARSTWY DO UZUPEŁNIANIA SKRZYNI

Jest wiele pomysłów czym wypełnić podwyższane grządki, by zastosować technikę no dig, czyli bez przekopywania ziemi, na rzecz ściółkowania. Poniżej przestawiam moją propozycję, którą zastosowałam we własnej uprawie:

  • Zakładając, że skrzynia ma 30 cm głębokości miejsce, na którym będzie nasza grządka, zabezpieczamy siatką na krety/nornice.
  • Następnie wysypujemy 10 cm zrębek drzewnych.
  • Kolejny krok to 10 cm kompostu. Jeżeli nie mamy własnego, bez problemu można go zakupić w miejskiej kompostowni.
  • Na warstwę kompostu wysypujemy rzutowo obornik w zależności od tego, co planujemy uprawiać. W moim przypadku był to obornik bydlęcy granulowany.
  • Kolejna warstwa to ziemia urodzajna, najlepiej użyć dobrej jakości czarnoziemu.
  • Na samej górze umieszczamy przykrycie, które chroni glebę przez jej nadmiernym przesuszaniem. Mogą być to zrębki, biowłóknina ściółkująca, skoszona trawa, słoma, czy kartony.
W kolejnych sezonach uzupełniamy skrzynię na nowo warstwą kompostu i ziemią, po uprzednim ściągnięciu wierzchniej warstwy ściółki. Takim sposobem inspirujemy się podobną zasadą, jak ta występująca w przyrodzie.
 
Poniżej film na którym można zobaczyć i usłyszeć więcej na ten temat: 

Z pewnością do wpisów na temat permakultury w ogrodzie będę wracać, ponieważ jest to rozległy temat, dziś opisałam parę przykładów jej odwzorowania w projektowanych ogrodach. 

1 Komentarz

  • Anna
    Posted 9 marca, 2022 1:47 pm

    Dzięki za to info! Bardzo prosto i przejrzyście opisane. Ja czuje się zachęcona 😃

Wyślij komentarz